Trzech fikcyjnych dziennikarzy i setki artykułów. Powraca sprawa Wirtualnej Polski
Kilka dni temu serwis OKO.press opublikował artykuł, w którym stwierdzono, że WP.pl publikuje artykuły w pozytywnym świetle prezentujące Ministerstwo Sprawiedliwości. W tej sprawie miał ponoć interweniować osobiście Tomasz Machała, red. naczelny oraz wiceprezes Wirtualna Polska Media ds. wydawniczych. Serwis w odpowiedzi zarzucił OKO.press, że posługuje się kłamstwami i półprawdami.
Z informacji podanych przez Wirtualne Media wynika, że faktycznie sytuacja jest bardziej złożona. Jak wyliczają Wirtualne Media przez ostatnie półtora roku powstało około 400 tekstów podpisanych nazwiskami fikcyjnych dziennikarzy: Krzysztofa Suwarta, Krzysztofa Majora i Konrada Wojciechowskiego.
Część z tych artykułów faktycznie dotyczyła resortu Ziobry, część innych państwowych spółek czy inwestycji (np. CPK, PKP, PPK), jednakże część opisywała w przychylny sposób prywatne firmy. Niektóre artykuły dotyczyły np. e-papierosów, portalu Carfree.pl (wypożyczalni samochodów), Gowork.pl, czy serwisu Sklep.skoda-auto.pl. Część tekstów zachwalało z kolei sieć Żabka czy firmę Link4,
W zeszłym tygodniu przekazano, że zdecydowano się powołać zespół złożony z przedstawicieli rady nadzorczej i rady pracowników Wirtualna Polska Media. Ma on zająć się wyjaśnieniem sprawy redaktora Tomasza Machały.
"Do czasu zakończenia prac zespołu badającego postępowanie redaktora naczelnego WP, nie będziemy komentować informacji medialnych" – przekazał w rozmowie z Wirtualnymi Mediami Michał Siegieda, dyrektor ds. komunikacji w Wirtualnej Polsce.